ÇOCUK İSTİSMARINDA KORKUTUCU ARTIŞ VAR

ÇOCUK İSTİSMARINDA KORKUTUCU ARTIŞ VAR

Uzman Psikolog Halil Tabur, çocuk istismarının korkutucu boyutlara ulaştığını, bunun toplum açısından endişe verici olduğunu aktardı.

Uluslararası Psikologlar Derneği Başkanı Halil TABUR çocuk istismarının korkutucu boyutlara ulaştığını açıkladı Uluslarar arası Psikologlar Derneği ve Brussels Capital Üniversitesi sponsorluğunda Kariyer Polikliniği katkılarıyla Karadeniz Ereğli Belediyesi ve Kent Konseyi işbirliğiyle Erdemir Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen ''Aile içi İletişim ve Mutlu Aile ''konulu konferansda çocuk istismarına dikkat çekildi.
 
Dernek  Başkanı Uzman Psikolog Halil Tabur,çocuk istismarı ve tacizin korkutucu boyutlara ulaştığımızı, bunun toplum açısından endişe verici olduğunu aktararak,bu artışa karşı aileleri ne gibi önlemler almaları konusunda uyarılarda bulundu. 2004 yılında adliyelere intikal eden cinsel istismar sayısı yaklaşık 4500 iken 2016 deki verilere göre Bu sayı yaklaşık 22 bine çıkıyor.Tabiki yabancı meslek kuruluşları ve Psikiyatrist Dernekleri'nin alan çalışmaları yaşanan olaylardan sadece yüzde 15'inin devletin ilgili birimlerine yansıdığını gösteriyor dedi.
Bu artışın Sosyal yapıdaki problemler, Ekonomik bozulma ve Ahlaki erozyonların çöküşüyle geldiğini ifade eden Tabur'un ardından söz alan, Uluslararası Psikologlar Derneği Eğitim Kurulu Başkanı Ph.D.Tanju EKİNCİ Ülkemizde son yıllarda çekirdek ailelerde kopmaların olduğunu, boşanma oranlarında ciddi bir artış olduğunu, yapılan her evlilikten birinin, yaklaşık yüzde 20 sinin ilk 5 yıl içinde boşanmayla neticelendiğini söyleyerek, sorunun büyüklüğüne dikkat çekti. Ekinci'nin ardından söz alan Sosyolog Aile Danışmanı Ayşe ALEMDAR, eşlerin birbirlerine yaptıkları ve boşanmaya getiren 6 büyük hatayı anlatarak bunların nasıl düzeltileceğini söyledi.Alemdar'ın ardından söz alan Uzman Psikolojik Danışman Betül YAZICI Evlilik Kurumu'na giden süreçte partnerlerine hangi hataları yaptığını ve bunların Aile içi problemlerin hangi noktasında önemli bir kaynak olduğunu aktardı.Yazıcının ardından söz olan Sosyolog Evlilik ve Aile Danışmanı Hüseyin ÖZDEMİR, özellikle büyük kentlerde olan boşanma olaylarını artık kırsalada  yayıldığını, bunun en büyük 3 etkenden birinin, Sosyal Medya ve Ekonomik Buhran olduğunu, çiftlerin iletişim kurmada birbirlerini anlayamadıklarını, yaklaşan büyük tehlikeye dikkat çekerek dinleyicilere, Mutlu evliliğin sırları ile ilgili önemli ipuçları verdi.
 
Çocuklukta edindiğimiz Temel Duygu yapılarımızın, hayatımız boyunca davranışlarımız üzerindeki etkilerini anlatan Özdemir,şiddet ortamında yetişen çocukların bu travmaların izlerini, anksiyete,kaygı ve depresyon olarak hayatları boyunca taşıdıklarını belirterek, Aile Danışmanlığının günümüzdeki önemine vurgu yaptı. Konferansa Karadeniz Ereğli belediye başkanı Hüseyin Uysal Kent Konseyi Başkanı Yusuf Karaoğlu bazı Belediye Meclis üyeleri Siyasi parti ve Sivil Toplum temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Konferansın ardından konuşmacılara teşekkür dileklerini sunan Ereğli belediye başkanı Uysal çeşitli bölgesel yöreye ait hediyeler takdim etti.