KOÇLUK PROGRAMLARI

Koçluk mesleği kabul edilmiş bir danışmanlık türüdür.Ve profosyonellik sınırları içinde verilen kendine has kural ve teknikleri olan bir danışmanlık tekniği ve mesleğidir.. Danışanların bilinçli kararlar vermesine yardım eder ve kendi hayatlarının liderleri olması için resimler cesaretlendirir. Günümüzde liderlik koçluğu, kariyer koçluğu, yaşam koçluğu, öğrenci koçluğu, performans koçluğu gibi pek çok farklı alanda koçluk faaliyetinin gerçekleştiğini görüyoruz. Hepsinin ortak noktası nedir diye soracak olursak cevap “farkındalık” olacaktır. Bilinçli farkındalık, var olan gerçekliğe okuma ve sorgulama ile. Koçun buradaki becerisi engelleyici ve doğal olmayan algoritma edip danışanı yeni farkındalık biçiminin cesaretlendirmek, uygun etmektir. Koçluk, verimlilik ve işlenen süreçleri fark etmesine yardım eden bir öz-yaratıcılık yaratma aracıdır.

Koç insanların kendini tanımlayan yardım eden bir ayna işi görür. Bunun anlamı; koç danışanına önerilerde bulunmuyor, tedavi etmiyor. Bu noktalarda psikolog ve mentor ile karıştırılmamalıdır. John Whitmore'a göre “Koçluk insanların kendi içeriği en üst düzeye çıkarması için potansiyelinin kilidini açar. Kişilere öğretmekten ziyade onların öğrenmesine yardım eder. Koçluk diploma programı başlangıç itibari ile yaklaşık 1 yılı kapsayan bir eğitim programını içermektedir.Derlerin geneli a senkron video ve eğitim materyallerini kapsayan dataların öğrencilere danışman hoca tarafından aktarılmasını ve bu ilgili materyallerle ilgili dönüt isteğinin karşılanmasına bağlıdır.Bu dönütler video ve yazılı proje hazrılayıp sisteme yükleme ile devam eder.Danışan hocanın belli dönemlerde vereceği uygulamalar workshoplar ve eğitim seminerleri ile zenginleştirilir. Brusssels Capital University Koçluk diploma programı akretide edilmiş ders ve içerikleri kapsamakta bu bağlamda zengin bir eğitimci kadrosu ile birlikte gelişmiş bir eğitim içeriğinede sahiptir. Koçluk diploma programının genel anlamda adaylara aktaracaği süreç ve dersler ve kazandıracaği mesleki avantajlar aşağıda kısmen anlatılmıştır.

Zorunlu Eğitim Modülleri

* Temel Koçluk Eğitimi

* Koçun Varlığı

* Olasılıklar Dünyası

* Birlikte Yaratma

Uzmanlık Seçmeli Eğitim Modülleri

* Yönetici Koçluğu Eğitimi

* Yaşam Koçluğu Eğitimi

* Öğrenci Koçluğu Eğitimi

Yaşam Koçluğu Uzmanlık Programı

Programın amaçları:

Yaşam koçluğu bilgisi ve anlayışı

Bir yaşam koçunun farkındalığı ve rolü

Yaşam koçluğu becerilerinde pratik yetenek geliştirme

Yapılandırılmış bir yaşam koçluğu programı tasarlamak ve yönetmek

 

Programdan Kimler Faydalanabilir?

Yaşam koçu olmayı düşünenler

Yaşam koçluğu hakkında daha çok şey öğrenmek isteyenler

Program öğrencilerinin normal şartlarda organizasyonlarda çalışmasına ya da organizasyonlarla profesyonel olarak görev almasına rağmen, herhangi bir koçluk tecrübesi gerekli değildir.

Yönetici Koçluğu Uzmanlık Programı

Yönetici koçluğu programları sırasında, koçlar genellikle sadece bireysel danışanlarla değil, aynı zamanda sponsor kuruluşun paydaşlarıyla da üçgen ilişkilere girer. Bu ders, koçun etkili bir koçluğun gerçekleşmesini sağlayan kişisel-kişisel ve ilişki yönetimi becerilerini araştırmaktadır. Yönetici koçluk uygulamalarını bilgilendiren psikolojik yaklaşımlar üzerinde dururken, öğrenciler koçluğun danışanlarla değişim, büyüme ve gelişme sağlamadaki rolünü araştıracaklardır.

Programın amaçları:

Yönetici Koçluğu diploma programı, yönetici koçluğunun ve örgütsel gelişimdeki rolünü arttırmak için tasarlanmıştır. Yönetici koçluğunu nasıl ve ne zaman kullanacağınızı ve yapılandırılmış bir koçluk programını tasarlama, planlama ve yürütme konusundaki becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Bu kurs aynı zamanda, dünyanın farklı yerlerinden bir grup benzer düşünen meslektaşlarla çalışmak ve profesyonel ağlarınızı saha içerisinde oluşturmak için harika bir fırsat sunmaktadır.

Kimler başvurabilir?

Bu diploma programına giriş şartı yoktur ve daha önce herhangi bir koçluk tecrübesi gerekli değildir. Yönetici koçluğuna ilgi duyan herkesin başvurularını memnuniyetle karşılıyoruz. Dersler, uluslararası bir izleyici kitlesine açık erişim imkanı sağlamaktadır ve her yerde çalışılacak şekilde tasarlanmıştır. boş zamanlarınızda önceden planlanmış özel ders veya seminer saatleri yoktur.

Ders içeriğine genel bakış:

Yönetici koçluğun dört unsuru

Yönetici koçluğu ve liderlik gelişimi

Yönetici koçun rolü

Yasal ve etik sorumluluklar

Farkındalık ve sorumluluk geliştirme

Koçluk ve danışmanlık

Akran koçluğu

Yönetici koçluğu yetkinlikleri

Tartışma forumları

Derslerin Temel Amaçları

Psikolojik ve duygusal boyutların koçluk sürecindeki rolünü araştırmak.

Öğrencilere temel koçluk metodolojilerini tanıtmak.

Etkin koçluğun gerçekleşmesini sağlayan kişisel yetenekleri tanımlamak.

Koçluğu bilgilendiren farklı psikolojik yaklaşımları tanıtmak.

Öğrencilerin antrenörlük yapmasını sağlamak.

Koçun müşteriyle olan sorumluluklarını netleştirmek

Dersin İçerikleri

Çekirdek koçluk metodolojileri

Performans ve psikoloji

Farklı psikolojik yaklaşımlar

Pratik koçluk egzersizleri

Koçluk sorumlulukları